UTrust’un ICO Duyurusu ve Yol Haritası

Bildiğiniz gibi UTrust’un Pre-sale aşaması yani ön satışı 23 Ağustos tarihinde başlayıp çok kısa bir süre içerisinde sona erdi. Hesaplamalarda verilen tarihlerde ICO için belirtilen tarih Eylül ayıydı ancak Eylül ayında yaşanan mevcut sıkıntı ve sorunlardan dolayı bu tarih biraz daha ileriye alındı. Yani ekim ayı içerisinde ICO yapılacak ve tam olarak net tarih ise belli değil, kesin tarih ilerleyen günlerde açıklanacak ve duyuru olarak websitesine de konulacak.

ICO süresi ise 15 gün olarak göz önüne alınıyor yani 15 gün boyunca devam edecek, erken bitme ihtimali ise eğer ICO Hard cap yapar ise yani 50 milyon dolar nakit para toplar ise gerçekleşecek gibi duruyor bu tarihten önce veya sonra bir değişiklik olursa yine websitesinde bildirilecektir. Ödemeler bitcoinin yanında Ethereum olarakta kabul edilecek ve bunun için ödeme sistemi geliştirilip tamamlanmış gözüküyor. Utrust’un toplam arz tokeni, 1.000.000.000 token  ile sabitlenmiş ve  bu UTrust’un havuzunun % 70’ine denk geliyor. Ön ICO’nun yani ön satış ya da pre-sale’nin yapılma sebeplerinden birisi Utrust tokenlerinin halkın ilgisini yatırımcılara göstermek amacıyla yapılmasıdır, yani bir şekilde ben buyum ve beni takip edenlerin gücü bu kadar demenin diğer bir yoluda denebilir.

Utrust resmi websitesi ve Utrust’un whitepaper linklere tıklayarak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi görebilirsiniz.

Öncelikle buraya yatırımın fon dağılımını göstermeden önce bir takım bilgiler vermek istiyorum. Utrust bir ödeme sistemi olmasının yanında bir arabulucuk sistemini de birlikte getirdiğini belirtmem gerekiyor. Yani alıcı ve satıcı arasında kurduğu aracılık sistemi ile alıcıyı ve satıcıyı korur ve paralarının sorunsuz bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını çok düşük maliyetler ile gerçekleştirir. Bu sayede ekosistem içerisinde güven artarken dolandırıcılık riski de azalır.

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi ödemelerin büyük kısmı bir düzen içerisinde harcanmak üzere ayarlandı ve bu düzen içerisinde en yüksek payı %51 ile çalışanların aldığı gözüksede işler tam olarka öyle değil. Bu yüzde 51’lik kısım içerisinde yatırım ve yazılım geliştirme süreci içerisinde harcanan masraflarda dahil olduğu için api geliştirme ve arge masrafları da bunun içine dahil edildiği göz önüne alındığında aslında oranın çok ekstrem bir miktar olmadığı belli oluyor.

Pazarlama ve tanıtıma ayrılan bütçe 2. sıra da yüzde 51 ile yer alıyor bu bütçenin büyük kısmı muhtemelen bounty yani ödül kampanyalarının yanında sonrasında ayrılacak Google ve facebook reklam servisleri için ayrılacak gibi görünüyor işin güzel kısmı reklam gibi önemli bir işleme yüzde 21’lik bir pay vermiş olmalarıdır.

ICO ekibi hukuksal masraflara yani yasa olarak sorun çıkmaması için gereken alt yapıyı da düşünmüş ve ona da yüzde 14’lük bir pay ayırarak aslında yasalara ne kadar bağlı bir kurum oluşturduklarını göstermek istemiştir.

ICO’dan gelecek paranın ise kalan kısmı iş ortakları, misc ve yönetim olarak planmış ve ayrılmış, mantıksal olarak fonlar güzel bir şekilde paylaştırılmış duruyor.

Yol haritası ise yukarıda gördüğünüz gibi duruyor. 2018’in 2. çeyreğinde yani 6 aylık bir kısımda Tüccarlar ve alıcılar için gerekli API’ler yayınlanıp projenin temel işlevini gerçekleştirmesi için ilk adım atılmış oluyor.  2018’in 3. çeyreğinde büyük e-ticaret sitelerine ödeme entegrasyonu yapılacağı söyleniyor. Bu aslında yatırım yapanın parasının değerleneceğini gösteren güzel bir gelişme sonrasında ise mobil uygulamalar ve kendi ticaret platformunun geliştirilmesi için gerekli adımların atıldığı görülüyor.

Ekip genellikle İspanyollardan oluşuyor gibi görünse de tamamen İspanyollardan oluşmuyor. Ekipte CEO ispanyol olmasının yanında ayrıca Amerikalı ve Uzak doğu ülkelerinin vatandaşları olan arkadaşlar da bulunuyor bu da ekibin farklı kültürlere olan hoşgörüsünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yazarın Bitcointalk Hesabı: Hawker
bitnico Yazar:

Bitcoin ve Ethereum haberlerinin yanı sıra ICO'lar hakkında da bilgi vermeye çalışan garip gurabağa fakir fukara bir yazar, öyle aham şaham şeyler beklemeyin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir